این مطلب ۱۶۲۶ بار خوانده شده

پیام سنگین توقیف قایق‎های آمریکایی برای تل آویو

تحلیلگر فلسطینی:توقیف قایق‎های آمریکایی اتفاقی نیست که هر روز رخ دهد و یک نقطه عطف در تاریخ غرب آسیا (خاورمیانه) محسوب می‎شود. از زمان جنگ ۱۹۵۶ هیچ رهبری در جهان عرب نداشته‎ایم که رو در روی آمریکا به عنوان حامی اصلی اشغالگران اسرائیلی بایستد.

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) به نقل از خبرگزاری معا، "ناصر اللحام" تحلیلگر برجسته فلسطینی در واکنش به توقیف دو قایق رزمی آمریکایی در آبهای جمهوری اسلامی ایران توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران، تاکید کرد: زمانی که نتانیاهو به نمایش نیروی دریایی عاریتی خود از آمریکا مشغول بود، قایق‎های آمریکایی در برابر چشم تمام جهانیان در حال توقیف توسط نیروهای دریایی ایران بودند.

وی در ادامه تاکید کرد: زمانی که صحنه توقیف دو قایق آمریکایی توسط قایق‎های ایرانی را مشاهده کردم، دچار شوک شده بودم. این صحنه را زیاد در جهان شاهد نبوده‎ایم و غیر از دو کشور ایران و چین (حادثه خلبان آمریکایی) هیچ کشوری در جهان تاکنون جرات زیرپا گذاشتن حریم نظامیان آمریکایی را نداشته است.

اللحام تصریح کرد : این حادثه مهم پیام سهمگینی برای تل آویو که به تازگی تحویل پنجمین زیردریایی آلمانی از نوع دلفین را جشن گرفته بود، داشت. در زمانی که نتانیاهو به نمایش نیروی دریایی عاریتی خود از آمریکا مشغول بود، قایق‎های آمریکایی در برابر چشم تمام جهانیان در حال توقیف توسط نیروهای دریایی ایران بودند.

وی تصریح کرد : توقیف قایق‎های آمریکایی اتفاقی نیست که هر روز رخ دهد و یک نقطه عطف در تاریخ غرب آسیا (خاورمیانه) محسوب می‎شود. از زمان جنگ ۱۹۵۶ هیچ رهبری در جهان عرب نداشته‎ایم که رو در روی آمریکا به عنوان حامی اصلی اشغالگران اسرائیلی بایستد.

این تحلیلگر فلسطینی افزود : در اینجا باید تاکید کنم؛ هیبت آمریکا در کل جهان به پایان رسیده و تنها این سران عرب هستند که در برابر آمریکایی‎ها به لرزه و رعشه می‎افتند. در آمریکای لاتین مردم توانستند کشورهای خود را از چنگ کارتل‎ها و شرکت‎های امپریالیستی که ثروت‎شان را به غارت می‎بردند، رها کنند. همچنین دوران هیمنه آمریکا بر قاره اروپا به پایان رسید. کشورهای شرق آسیا نیز به موی دماغ آمریکا تبدیل شده‎اند و شاهد آن هستیم که رهبر کره شمالی آمریکا را به استفاده از بمب هیدروژنی تهدید می‏‎کند. آفریقا هم دیگر حیات خلوت واشنگتن محسوب نمی‎شود و آمریکایی‎ها در آنجا هم از رقبای اروپایی خود عقب ماندند و تنها نقش آنها به فروش کالا و تسلیحات منحصر می‎شود.

در این شرایط و با تاسف تمام  حکام عرب همچنان در برابر آمریکا به لرزه و رعشه می‎افتند، آنها بیشتر از عذاب قبر از کاخ سفید می‎هراسند. این در حالی است که ملت‎های عربی از این دیوار ترس روانی عبور کرده و تعامل بر مبنای ترس و وحشت از آمریکا را کنار گذاشته اند.

وی تاکید کرد : من آرزوهای دیگری هم دارم؛ آرزو دارم روزی را ببینم که یک کشور عربی یک قایق آمریکایی و یا اسرائیلی را توقیف کند و آن را به سواحلش انتقال دهد و خواهان عذرخواهی دریادار آمریکایی برای آزادی آن شود. ما دیگر از عذرخواهی از کشورهای غربی و استعمارگر خسته شده‎ایم.

اللحام ادامه داد : همچنین آرزو دارم روزی شاهد عذرخواهی یک مقام آمریکایی از اعراب حتی به صورت اشتباهی باشم. ما نمی‎خواهیم حکام عربی همچنان افکار بیمارگونه خود را در راستای تحریک فتنه مذهبی قراردهند. ما نمی‎خواهیم شمشیرهایمان در جنگ دیوانه وار میان شیعه و سنی استفاده شود و از طریق آن ثروتهای اعراب و مسلمانان به هدر رود. نمی‎خواهیم شاهد جنگ میان برادران مسلمان با استفاده از سلاح‎های آمریکایی، اسرائیلی و روسی باشیم.