این مطلب ۱۵۹۲ بار خوانده شده

عباسیان: کار "ننه علی" بیشتر شبیه افسانه بود تا واقعیت

گزارشی از مراسم رونمایی کتاب « ننه علی، مادر تمام شهیدان»

مراسم رونمایی از کتاب « ننه علی، مادر تمام شهیدان» با حضور عباس بابازاده، قائم مقام شهردار منطقه ۱۹ و محمد غفوری ، رییس بنیاد شهید منطقه ۱۹ از ساعت ۱۷ الی ۲۰ بعدازظهر چهارشنبه مورخ ۲۶ فروردین ماه در سالن اجتماعات فرهنگسرای مهر برگزار شد.

به گزارش کوله بار، در این مراسم که همزمان با هفته گرامیداشت مقام زن و با حضور علاقمندان به کتاب و کتاب خوانی برگزار شد، از ۵ بانو نمونه و موفق منطقه ۱۹ نیز تقدیر به عمل آمد.

سعید رنجبریان، مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۹ و رییس فرهنگسرای مهر در مراسم رونمایی از کتاب « ننه علی، مادر تمام شهیدان» با بیان اینکه ننه علی تنها مادر شهیدی است که در مزار شهدای بهشت زهرا و کنار فرزندش آرمیده است، گفت: بانوی مکرمه ننه فتح اللهی معروف به ننه علی اسوه ایثار، شکیبایی و مهر مادری بود که اراده پولادین و لطافت قلب سرشار از ایمانش او را به نمادی از مادران غیور ایرانی تبدیل کرد. او ننه علی را تصویر درخشانی از اوج وفاداری به آرمان های بلند شهدای انقلاب اسلامی دانست که با عشق و شوق مادرانه در هم آمیخته شد و به نمادی از مادر انقلابی در دنیای معاصر تبدیل شد.

رییس فرهنگسرای مهر «ننه علی » را همچو الماسی درخشان در دل شب های تار دانست و گفت: او اسوه ایمان، صبر، انتظار و اهل دل بود و سال ها بدون خستگی در کلبه نورانی اش، وفاداری اش را به انقلاب اسلامی و فرزند شهیدش نشان داد.

مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۹ با بیان اینکه مسئولان شهرداری منطقه ۱۹ شهر تهران برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره مرحوم ننه فتح اللهی کوچه و میدانی به احترام ننه علی در شهرک بستان نامگذاری کرده اند، گفت: مردم منطقه ۱۹ احترام خاصی به خانواده ننه فتح اللهی قائلند و همین موضوع باعث استقبال گسترده مردم از مراسم رونمایی کتاب « ننه علی، مادر تمام شهیدان» شد.

سعید رنجبریان، در بخشی از صحبت های خود به اجرای برنامه های متنوع فرهنگی، هنری توسط مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۱۹ در سال جدید اشاره کرد و تاکید کرد که در این برنامه ها، حضور و مشارکت مردم از اهمیت بسیاری برخوردارست.

رییس فرهنگسرای مهر گسترش فعالیت های فرهنگی و هنری در سطح منطقه ۱۹ را با توجه به نیازسنجی های صورت گرفته خانه به خانه و مردمی دانست. او به لزوم مشارکت مردمی در اجرای بهتر، هدفمند و کاربردی شدن برنامه ها تاکید کرد.

نویسنده کتاب ننه علی: "ننه علی" مادر تمام شهیدان است

الناز عباسیان که روایتگر ناگفته های زندگی مادر شهید قربانعلی رخشانی مهماندوست از زبان دختر و نوه اش است، در این مراسم گفت: « ننه علی» یکی از مادرانی است که با پدید آمدن شرایط خاص در زندگی اش، جلوه هایی از روح عالی و عاطفه مادرانه را نمایان ساخت که تحسین همگان را برانگیخت.

او گفت: کاری که ننه علی انجام داد، بیشتر شبیه افسانه و رویا بود تا واقعیت اجتماعی.

شایان ذکر است، مادر شهید قربانعلی رخشانی مهماندوست از شهدای انقلاب اسلامی که به ننه علی شهره شد، نزدیک به دو دهه کنار مزار فرزند شهیدش زیست و به خانه بازنگشت. به گفته راوی داستان زندگی ننه علی،  او روایتگر عاطفه ای بود که جز در آغوش مادرانه نمی توان بدان دست یافت.

الناز عباسیان در مراسم رونمایی کتاب « ننه علی، مادر تمام شهیدان» گفت: به حق « ننه علی» مادر همه ما و شهیدان و اسوه صبر و ایستادگی است. او در این باره ادامه داد: خانم ننه فتح اللهی مرودشت، معروف به ننه علی، ۱۹ سال شبانه روز در اتاقک کوچک با دیوارهای فلزی که کنار مزار فرزندش ساخته بود، زندگی کرد و اواخر عمرش در عزلت و تنهایی به دور از لنز دوربین ها و نگاه های متعجب رهگذران بهشت زهرا، در خانه دخترش دار فانی را در ۹۰ سالگی وداع گفت.

الناز عباسیان که این کتاب را در ۱۲ روایت، اشعار و نوشته هایی در وصف و رثای «ننه علی» و آلبوم تصاویر ننه علی و فرزندش منتشر کرده است، گفت: قربانعلی رخشانی مهماندوست عضو اصلی شاخه های مبارزه با ساوات و رژیم شاهنشاهی بوده و در روزی که ماموریت انتقال بخشی از اعلامیه های حضرت امام (ره) به اهواز را داشت، دستگیر شد و به دلیل شکنجه زیاد به شهادت رسید و در همانجا به خاک سپرده شد.

به گفته عباسیان، دلبستگی بسیار مادر به فرزند، سبب شد تا کسی نتواند خبر شهادتش را به او بدهد، اما وقتی مادر از شهادت فرزندش مطلع شد، ساک کوچکی جمع کرد و راهی اهواز شد. پیکر قربانعلی را در گورستان اموات غریبه اهواز دفن کرده بودند، او قبر بی نام و نشان فرزندش را به آغوش کشید و از همان لحظه پاگیر قبر قربانعلی شد و هرچند که دخترش بارها برای برگرداندن او به خانه به سراغش رفت، اما او حاضر به بازگشتن نشد.

عباسیان علت روحیه انقلابی شهید قربانعلی رخشانی مهماندوست را نحوه تربیت مادرش دانست و گفت: قربانعلی در محیط خانه و زیرسایه ننه علی با انقلاب و اهداف متعالی امام خمینی(ره) آشنا شد، مادری که با چنگ و دندان فرزندان خود را بزرگ کرده بود و به آن ها آموخته بود تا به دنبال رزق و روزی حلال باشند و از آزار و اذیت دیگران خوددرای کنند.

راویتگر کتاب « ننه علی مادر تمام شهیدان» درباره نبش قبر و انتقال شهید قربانعلی رخشانی مهماندوست به بهشت زهرای تهران توضیح داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و ایراد سخنرانی تاریخی امام خمینی(ره) در بهشت زهرا، سبب شد تا توجه همگان به ویژه مسئولان به شهدای انقلابی معطوف شود، تا اینکه مقدمات کار برای انتقال پیکر شهید به تهران به دستور رهبر انقلاب و با حکم امام جمعه اهواز فراهم شد، نبش قبر صورت گرفته و انتقال شهید به تهران انجام می شود و این مقدمه ای بر ۱۹ سال سکونت او در کنار مزار فرزندش و یاسین خوانی او برای روح شهدا بود.

روایتگر داستان زندگی ننه علی ادامه داد: ننه علی نشان داد که مادر بودن یعنی چه؟ نشان داد که اوج مهر و عطوفت و مهربانانه تا کجاست، او تا پایان عمر که دیگر چشمانش کم سو شده و قدرت تکلم نداشت و دچار فراموشی شده بود، اما قربانعلی را فراموش نکرده بود و به عکسش چشم دوخته بود. او تنها مادری است که پس فوت در کنار شهدا و مزار پسرش به خاک سپرده شده است.

شایان ذکر است در مراسم رونمایی از کتاب « ننه علی، مادر تمام شهیدان» که به همت کتابخانه تلاش در سالن اجتماعات فرهنگسرای مهر برگزار شد، گروه تواشیح اجرای هنری کردند و از ۵ مادر نمونه منطقه تقدیر شد.

منبع سایت کوله بار

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.